Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.
Pałac podróżny zwany pałacem pocztowym króla Augusta III wzniesiono w 1750 roku jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu łączącego dwie stolice Drezno i Warszawę. Pałac zaprojektowano w duchu saskiego baroku drezdeńskiego według projektu Johana Martina Waltera.

Pałac Saski w Kutnie to jeden z najważniejszych zabytków architektury drewnianej regionu łódzkiego, to niepowtarzalny świecki budynek o konstrukcji szachulcowej cenny dla szeroko pojętej kultury polskiej, jak i europejskiej. To jedyna architektoniczna pozostałość po czasach unii polsko-saskiej i budynkach powstałych na polecenie króla Augusta III, będących jego prywatną własnością. To zabytek stanowiący pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.

W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność, Miasto Kutno kontynuowało złożony proces regulowania stanu prawnego nieruchomości. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku samorząd miejski stał się jedynym właścicielem. To umożliwiło rozpoczęcie prac archeologicznych, badawczych i koncepcyjnych, mających na celu rewaloryzację kompleksu. W 2017 roku wyłoniono pracownię projektową, która opracowała kompletną wielobranżową dokumentację projektową. W 2019 rozpoczęto prace budowlane, które prowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku.

Zakres prac obejmował:
– rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego,
– remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego,
– budowę pawilonu ekspozycyjnego,
– budowę łącznika północnego – ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego,
– wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu.

Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika prac konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Architektura jest w trakcie przystosowywania dla osób niepełnosprawnych